7 Dots Studio day!

This is the second time when I choose beautiful Finn’s paper as a base. I was always afraid to use these papers as they are small pieces of art to me. But when I saw this unique and mysterious old photograph in my collection I knew it would need very special decoration.

To dopiero drugi raz gdy wybieram piękny papier Finn jako bazę. Dotąd zawsze obawiałam się używać ich w taki sposób jako że widzę w nich małe dzieła sztuki. Ale kiedy znalazłam w swoich zbiorach tę wyjątkową i tajemniczą starą fotografię, wiedziałam że będzie wymagała wyjątkowej oprawy.
Dreamer – Sweet dreams
Dreamer – Daydreaming
Hopefully – Never let me go
Domestic goddess – stickers 12×12
  * * *
 I made this page in my book of dreams – big journal where I collect my dreams and feelings. As you can see I had fun with stencils and paints. I also used some stickers leftovers to create a texture. The text says “courage”.

 Stworzyłam tę stronę w moim zeszycie snów – dużym dzienniku w którym zapisuję sny i uczucia. Tak jak widzicie stworzyłam ją głownie przy pomocy masek i farb. Użyłam też pozostałości po naklejkach do stworzenia faktury.Domestic Goddess – stickers 12×12
All I ever – Soft blanket
Domestic Goddess – Spice and sugar
Domestic Goddess – Proudly handcrafted
* * *
I embellish this small treasure box with papers from All I ever collection which is still one of my favorite. I love their romantic and elegant style and I think they are just perfect for girlish things.
 Ozdobiłam to malutkie pudełeczko ze skarbami papierami z kolekcji All I ever,  która jest wciąż jedną z moich ulubionych. Uwielbiam jej romantyczny i eleganki style i myślę że jest idealna do dziewczęcych spraw.All I ever – Sandy beach
All I ever – Die cuts

Comments

 1. Always a pleasure to check out your posts! Beautiful projects!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you :* I feel very honoured to see you here.

   Delete
 2. rewelacja! co za szczęście, że znowu będę na Twoich warsztatach !

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ach! Co za szczęście dla mnie! :))

   Delete
 3. przepiękne
  szczególnie scrap mnie zauroczył - cudowny!

  ReplyDelete
 4. Cudowności!!!Pozdrawiam serdecznie i słonecznie w te lipcowe piękne dni:)
  Peninia*
  ♥♥♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. Gosia M., Peninia Dziękuję Wam moje kochane :*

   Delete
 5. So gorgeous! LOVE your light touch!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you :* And thank you for visiting :*

   Delete
 6. красиво! потрясающий фон... просвечиваются силуэты старинных фото, живые краски... необычное обрамление для старинной фотографии! я восхищена Вашими работами!

  ReplyDelete
  Replies
  1. With a little help of Google Translator I can understand what you wanted to say :) Although I was studying Russian for a few years so it's not that bad. Thank you anyway for your kind words. I'm so happy you like it :*

   Delete
 7. tout simplement magnifique...

  ReplyDelete
 8. FANTASTYCZNE LO! Uwielbiam te Twoje inspirujące prace! ♥

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts