Difficult question.

To be honest I have no idea what the word "artist" should mean. Is it a way of life, whether is it a word that defines how great are works made by this person? The reason I'm writting about it is very simple - in last months I noticed that many of people who surround me can do really a lot just to be considered an artists. They change their ways of life, their favorite cups, their hair, their dresses and friends. And I think that is quite funny when you see someone who is trying very desperately to be someone else than he really is. And I can't even say I don't like it, because I like funny things. But the thing I want to say it that life really isn't about being popular and about satisfying your own ego, and I'm sure there is a plenty of people who will agree with me.
Nobody needs to try to be more unique that he really is, because we are all very special.
So what "artist" means? Maybe you have some ideas? Maybe we should call "artists" people who are really inspiring to us? That sounds good to me because the work I want to show you now was influenced by my friend Tusia Lech who is the girl that opened my eyes to many new things in my life. I simply love her creativity. For some time Tusia is practising drawing and that is what pushed me to create this page.
 Szczerze mówiąc naprawdę nie mam pojęcia co powinno oznaczać słowo "artysta". Czy chodzi o styl życia, czy może o to jak wielkie i piękne są dzieła tej osoby? Powodem dla którego o tym piszę jest bardzo nieskomplikowana obserwacja, którą poczyniłam już jakiś czas temu. W moim otoczeniu wiele jest osób, które mogą zrobić naprawdę bardzo dużo by być postrzeganymi jako artyści. Zmieniają swój styl życia, ulubione filiżanki, fryzury na bardziej szalone, sukienki na bardziej rozchełstane i przyjaciół na dysponujących wyższymi ideami. To nawet śmieszne, kiedy widzisz osobę która stara się udawać kogoś kim nie jest. I nawet nie mogę powiedzieć, że mnie to denerwuje bo przecież lubię zabawne rzeczy. Sprawą, o której chcę powiedzieć jest to, że w życiu chyba naprawdę nie chodzi o to by desperacko walczyć o popularność i uładzenie swojego własnego ego i jestem przekonana, że wielu z Was się ze mną zgodzi. 
Nikt nie musi starać się być bardziej wyjątkowym niż jest w rzeczywistości. 
A więc co oznacza słowo "artysta"? Może macie jakieś teorie? Może powinniśmy nazywać artystami osoby, które nas inspirują? Jeżeli tak, to mój post jest na miejscu, bo praca którą za chwilę Wam pokażę jest inspirowana Tusią Lech. Tusia otworzyła mi oczy na wiele spra i uwielbiam jej kreatywność. Od pewnego czasu Tusia ćwiczy rysowania i to właśnie ta sprawa popchnęła mnie do przygotowania poniższej pracy:
I know my drawing is quite poor and painting is even worst, but there is something about it I really do love: it is the whole process, and how relaxing it can be.
Below is the list of paints I used. Few words about how I made it can be found at Mixed-Media Place blog.
 Zdaję sobie sprawę, że moje rysunki są słabe, a malowanie bywa jeszcze gorsze, ale jest w tym coś co uwielbiam. Mam na myśli cały proces i to jak bardzo jest relaksujący.
Poniżej  lista farb, których użyłam. Na blogu Mixed-Media Place znajdziecie kilka słów o tym jak wykonałam pracę.

 Store banner/ Banner sklepu

Comments

 1. I love your drawing & painting! In fact, you are one of my favorite artists. I love the white and color contrast in your work along with your composition. Everything you make is amazing!!
  Kate

  ReplyDelete
 2. о! как же прекрасно!

  ReplyDelete
 3. święte słowa - piękne rysunki. Widac, że malowane z przyjemnością i radością:)
  I mnie coraz bardziej ciągnie - do ołówka! :)

  ReplyDelete
 4. боже мой, как красиво!!!!!!!!!!!!

  ReplyDelete
 5. To jest OBŁĘDNE!!! Od razu widać, że w rysowaniu też masz tą samą lekkość tworzenia. Napatrzeć się nie mogę i już czekam na więcej:)

  ReplyDelete
 6. So agree - stay true to you because each of us is unique and don't need to pretend!
  If creating isn't about enjoying what you try, stretching yourself and being satisfied then what is it all for?
  Don't put yourself down - your drawing is fine, your painting is fine and what you have created is delightful!

  ReplyDelete
 7. I saw this over at MMP - and I completely love it. I think the drawings are enchanting, and the painting looks so beautiful. You can't be thinking what does anyone think - you can only follow your heart and your ideas, play and see where it takes you. And I love where it has taken you this time.
  Alison x

  ReplyDelete
 8. I really love what you've said about artists. I believe you are right.
  Tusia though besides being an artist inspires us beause of her beautiful soul. She is one of those ethereal people that loves all. Thank you for sharing this. It is truly beautiful.

  ReplyDelete
 9. Kasiu, to jest przepiękne!!!! i bardzo inspirujące :)

  ReplyDelete
 10. Cóż, dla mnie artysta to ten, który tworzy. I ważne, aby proces twórczości dawał artyście jak najwięcej radochy, a nie był tylko męczącym dążeniem do osiągnięcia doskonałego dzieła. Artystą można być w każdej dziedzinie, choćby w kuchni! Z Twoich dzieł zawsze emanują emocje i radość tworzenia!

  ReplyDelete
 11. Piękny świat stworzyłaś na swojej pracy!!! Dla mnie twoje prace są strasznie inspirujące i zawsze żałuję, że ja tak nie potrafię

  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 12. love your drawing AND your painting Kasia!! it is wonderful and perfect! your post is interesting- it took me a long time to even be able to call myself an artist; but, i am who i am and whether i am an artist or not has not changed me :)

  truly love your drawing....

  ReplyDelete
 13. I love your art! I think you are a wonderful artist! Keep creating. You are so inspiring.

  ReplyDelete
 14. WOW! You my friend are without a doubt an artist! And to say your drawing and paintings are poor.. oh no - you are wrong - very wrong. I absolutely LOVE them!!!!

  ReplyDelete
 15. jak zwykle przepiękna praca!
  a co do artystów.. to ja mam z tym różnie, czasami nazywam artystą osobę, która po prostu jest dla mnie bardzo ciekawa i inspirująca (w porównaniu do innych 'szarych' osób).. ale tak naprawdę to chyba też nie wiem co powinno to znaczyć :))

  ReplyDelete
 16. Just to let you know - I've come back to your blog a few times - I love it! Simply Addictive to look at. Certainly inspiring if you ask me - and Tusia- another diamond!

  ReplyDelete
 17. OMG, this is stunning! LOVE your work!!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts