What's going on here?

 Hello everybody! First of all I got something for you, especially for those who lives near Paris. My sheduled classes in Massy in January are very very near and I can't wait to meet you all. We still have few places left so if you are interested in weekend full of mixed-media classes with me here is new Lovely Time Association website where you can find all details.

And one more thing for all of you - my Christmas card made with Prima Paintable Cards:
Oto moje kartka przygotowana z użyciem kart do malowania Primy:These notecards are just perfect for all mixed-media lovers who are using a lot of water-based media, just like watercolor paints.
You can apply them on your card and you can be sure the paper won't change.
Karty są cudowne dla wszystkich wielbicieli mixed-media, którzy używają wodnych mediów, np akwareli.
Można je nakładać bez obaw, że karta się zniszczy.


Paintable Notecards #813390
Nieve Chrysanthemum Flower #571276And what is going on here?
Well, I'm so waiting for Christmas. Especially because I will have few more days off so it looks like it's going to be a great time with my family. But before Christmas will come I also have a lot of things to do. Winter CHA is near and for me it means I need to prepare a lot of works with new Prima stuff. But you know that this will be a pleasure :) I already saw some sneak peeks of new Prima collections and I can tell you one thing: you will be stunned!
My dog is doing quite fine. Today we got sunshine so I'm doing fine too.  I started new art-journal once again. I made tones of Holiday ornaments and realized my flat is too small to use them all. There is no snow still ( well., there was snow few days ago but as for now it doesn't look white anymore). I have no idea what to buy for Christmas for my boyfriend. I still hate dust and don't know what to cook for dinner. And I wear red beanie for three days. I also started to drink very strong tea and find out that this is much more better than coffee. When I read new Clarkson's book in the morning, it keeps me smiling for the whole day.
Well... okay, maybe it's time to get changed (I'm still in my pj's and it's almost twelve o'clock), I need to be at work at 1 p.m and look totaly wonderful and fresh.
A co u mnie słychać?
Już bardzo czekam na Święta. Okazało się, że będę miała kilka dni wolnych, więc zapowiada się naprawdę wspaniale. Ale zanim nadejdą Święta mam mnóstwo rzeczy do zrobienia (jak zwykle). CHA jest blisko a dla mnie oznacza to mnóstwo prac do przygotowania dla Primy. Ale to będzie przyjemność, wiadomo. Już widziałam małe zajawki nowych produktów i muszę Wam powiedzieć, że będziecie oczarowani. 
Mój pies miewa się dobrze. Dziś mamy słońce, wiec ja również miewam się dobrze. Znowu zaczęłam nowy art-journal. Zrobiłam mnóstwo świątecznych ozdób i zdałam sobie sprawę, że moje mieszkanie jest zbyt małe by je wszystkie wykorzystać. Wciąż nie ma śniegu (kilka dni temu był, ale to co pozostało nie jest ani trochę białe). Nie mam pojęcia co kupić mojemu Kamilowi na Święta. Nadal nienawidzę kurzu i nie wiem co zrobić na kolację. I noszę czerwoną czapkę od kilku dni. Zaczęłam pić bardzo mocną herbatę i okazuje się, że jest lepsza od kawy. Kiedy czytam rano nową książkę Claksona uśmiecham się już potem do końca dnia.
Hmm... może już czas się przebrać (Wciąż jestem w pidżamie, a przecież to już prawie dwunasta), na 13 muszę być w pracy i wyglądać cudownie i świeżo.

Comments

 1. Czerwona czapka jest super, a Kamilowi kup książkę "Jak nie karmić psa pizzą z kebabem - poradnik dla opornych"

  ReplyDelete
 2. Lovely card. Looking forward to seeing your Prima samples. Have yourself a Merry Christmas.

  ReplyDelete
 3. ojej nie napisałam nic o kartce, a przecież piękna jest!

  ReplyDelete
 4. Hi there, I love your beautiful wintery card and I so WISH I lived near Paris! have a wonderful Christmas :o)xxx

  ReplyDelete
 5. I'm so tempted to hop on the Eurostar... Is there any chance you'll be coming to the UK at some point?
  Alison x

  ReplyDelete
 6. OOOWWW... Would REALLY LOVE to see you here in Barcelona teaching... snif! it seems goooorrrrrrgeous!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts