About other people's poetry.

 For a few years I've been taking part in a travelling art journals swap organized by my Polish friends.
It's been a great challenge and motivation to confront our skills with a variety of subjects.
My results aren't always perfect and I'm not always happy with them, but the final effect aside, I'm always enriched by a new experience as some subjects could be very difficult to me.
The art journal below is no exception. Its owner wanted me to create pages inspired by Edgar Allan Poe's writings and to be honest... I really don't like Poe's style...
Od kilku lat biorę udział w wymianie art journalowej organizowej przez Drychę. 
To zdecydowanie jedno z największych wyzwań w mojej kreatywnej "podróży", ale też największa motywacja do konfrontowania własnych umiejętności z rozmaitymi tematami.
Efekty końcowe nie zawsze są idealne i nie zawsze mnie cieszą, ale z każdą kolejną pracą czuję się, że mój warsztat jest bogatszy w nowe umiejętności.
Tak było również w przypadku poniższej strony a art journalu Belladonny. Bella chciała by zainspirował nas Egdar Allan Poe, a szczerze mówiąc... bardzo nie lubię jego stylu...


How to create such a personal piece like a page in an art journal about something that is so far away from your own nature? I thought that there had to be something that Poe's said or wrote that I could relate to.
So I searched the internet and there it was, a short quote that I can totally agree with:
"Not in knowledge is happiness, but in the acquisition of knowledge!"
Jak więc tworzyć w tak osobistej formie jaką jest art journal, o rzeczach zupełnie odległych własnej naturze? Pomyślałam, że przecież musi być coś, cokolwiek co Poe powiedział lub napisał, z czym mogę się utożsamić. A więc przeszukałam internet i oto był - krótki cytat, z którym absolutnie się zgadzam:
"Nie w poznaniu leży szczęście, lecz w dążeniu do niego"

 "Not in knowledge is happiness, but in the acquisition of knowledge!"

 To create the background for these words, I used pieces of papers, new Finnabair's Art Basics pastes and gesso together with my stencils from The Crafter's Workshop.
To add some color, I painted with Silks from LuminArte in very warm shades. 
By stworzyć tym pięknym słowom odpowiednie tło, wykorzystałam kawałki papierów oraz nowe produkty Finnbair z serii Art Basics razem z moją maską z The Crafter's Workshop
Kolory to farby Silks z LuminArte w ciepłych odcieniach.


 And this is what I learned while doing this page: It's not always easy to find myself in other people's poetry, but searching for it can be very interesting and enlightening, because it's all about the acquisition of knowledge, right? :)
Jest jedna rzecz, której się nauczyłam podczas tej pracy: Nie zawsze jest łatwo odnaleźć się w poezji innych osób, ale same poszukiwania i próby mogą być bardzo interesujące i pouczające, bo przecież chodzi o dążenie do poznania, prawda? :)


  

Supplies from Mixed Media Place/ Materiały z Mixed Media Place:TCW491 XOXO 12x12
Also used:
Wykorzystałam również:


Kasia's stamp set 1


Comments

 1. a może właśnie w .....POZNANIU ;) Jadę tam na SZCZĘŚCIE, i to na Twoje warsztaty :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. a może i w Poznianiu :) Do zobaczenia :))

   Delete
 2. Efekt jest świetny :)
  (podglądam nieśmiało:))

  ReplyDelete
 3. This is so groovy! It caught my immediately. Love your style. So inspirational xx

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts